WŁAŚCIWOŚCI STABILIZATORÓW PNEUMATYCZNYCH AIRCAST

 

Aircast jest amerykańskim producentem stabilizatorów pneumatycznych, wśród których dominują półsztywne stabilizatory stawu skokowego-goleniowego. Od lat w leczeniu urazów stawu skokowo-goleniowego stosowany był tradycyjny opatrunek gipsowy. Jego używanie związane jest często z występowaniem tzw. „szkód gipsowych”. Dotyczą one zaburzeń troficznych, zaników mięśniowych, przykurczy stawów, demineralizacji kości. Następstwem jest często utrata prawidłowego „wzoru chodzenia”. Leczenie czynnościowe z zastosowaniem stabilizatorów Aircast zapobiega tym powikłaniom.

W ostatnich latach bardzo wiele zmieniło się w stosowaniu opatrunków unieruchamiających. Rozwinęła się metoda Sarmiento leczenia czynnościowego. Podstawą unieruchomienia czynnościowego jest możliwość kontrolowanego ruchu i obciążania zaopatrzonej kończyny. Takie unieruchomienie przyspiesza proces gojenia i pozwala szybciej odzyskać pełną sprawność kończyny. Przeprowadzone badania wykazały, że największa utrata masy kości następuje w okresie pierwszych sześciu tygodni unieruchomienia. Podczas tych badań zauważono, że pozostawienie możliwości wykonywania ruchów nie tylko zmniejsza utratę masy kości, ale także pozwala utrzymać prawidłowe napięcie mięśni i przywraca normalne krążenie. Kontrolowany ruch zaopatrzonej kończyny wpływa korzystnie na tkanki kolagenowe więzadeł, ścięgien oraz na chrząstkę stawową. Obciążanie uszkodzonej kończyny wpływa na utrzymanie równoległego ułożenia włókien kolagenowych, które warunkują prawidłowe odżywienie tych tkanek.

Stabilizatory pneumatyczne Aircast znajdują zastosowanie w funkcjonalnym leczeniu kostki już od lat 70-tych. Stabilizator jest odpowiednio ukształtowany i umożliwia noszenie normalnego obuwia. Założony razem z butem efektywnie ogranicza ruchy nawracania i odwracania stopy. Natomiast ruchy zgięcia grzbietowego i podeszwowego pozostają nieograniczone zgodnie z ideą leczenia czynnościowego. Cechą charakterystyczną tych stabilizatorów są poduszki powietrzne. Stabilizator zbudowany jest z dwóch łusek, obejmujących kończynę od strony przyśrodkowej i bocznej. Wnętrze stabilizatora wyściełają dające się regulować poduszki powietrzne. Tworzące się w nich pulsujące ciśnienie wspomaga redukcję obrzęku. Każda poduszka składa się z dwóch przedziałów. Jeden obejmuje część dystalną, a drugi całą długość stabilizatora. W czasie chodzenia powietrze w poduszkach przemieszcza się. W ten prosty sposób uzyskujemy masujący ucisk, który znacząco redukuje obrzęk.

Stabilizatory kostki Aircast produkowane są w kilku modelach w zależności od wzrostu i wskazań pacjenta. Dostępne są w wersji na prawą i lewą nogę. Wskazania do stosowania pneumatycznych stabilizatorów stawu skokowo-goleniowego Aircast są następujące:

1. Uszkodzenie więzadeł bocznych stawu sk-gol
2. Uszkodzenie więzadeł przyśrodkowych
3. Dystorsja stawu skok.-gol.
4.Złamanie Webera typu A (poniżej więzozrostu, wystarczy Aircast) i B (na wysokości więzozrostu, gdy przemieszczenie nie przekracza 2mm).
5. Pęknięcia kostek
6. Rehabilitacja
7. Obrzęk stawu.

Stabilizatory Aircast są z powodzeniem stosowane w profilaktyce sportowej. W przypadku gdy wymagane jest pełne unieruchomienie stawu skokowego zastosowanie ma but pneumatyczny. Posiada on cztery poduszki powietrzne :przednia, tylna, boczna i przyśrodkowa. Wypełnia się je po założeniu stabilizatora na nogę pacjenta. Istnieje możliwość regulowania stopnia wypełnienia poduszek powietrzem. Oprócz stabilizatorów stawu skokowego w ofercie znajduje się również opaska przedramienna na „łokieć tenisty”. Zastosowana tu poduszka powietrzna koncentruje ucisk na mięśniach i ścięgnach zajętych przez epicondylitis. Skraca dźwignię prostowników i zmniejsza ból.

Stabilizator rzepki i opaska podrzepkowa znajdują zastosowanie w chondromalacji, bólach rzepkowo-udowych, leczeniu kolana skoczka , biegacza. Zastosowana podrzepkowa poduszka powietrzna unosi kość rzepki do góry i ku przodowi, odciążając w ten sposób guzowatość piszczeli.

Nowością jest opaska pneumatyczna na Achillesa. Zalecana jest ona w zapaleniach ścięgna Achillesa, w rehabilitacji. Wpływa redukująco na obrzęk i poprawia krążenie krwi. Masujące ciśnienie pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Opaska jest wygodna i lekka.

Źródło: Medicast Polska