Ciekawe artykuły

Zalety Mankietów CRYO/CUFF

ZALETY STOSOWANIA MANKIETÓW CRYO/CUFF

Cryo/Cuff jest to system chłodząco-uciskowy. Jest to system odpowiadający popularnej metodzie R(est)I(ce)C(compression)E(lewation).

Leczenie zimnem należy do najstarszych metod fizykoterapii. Najwcześniejsza wzmianka o tej metodzie leczenia pochodzi z 2500 r.p.n.e. Od dawna wiadomo, że zimno skutecznie zapobiega powstaniu krwiaka pourazowego i pomaga w ostrych zapaleniach. Zimno działa na organizm w dwóch fazach. W pierwszej powoduje zwężenie naczyń w skórze i tkance podskórnej. Powoduje to obniżeniem przepływu krwi do 60-80% jego wartości spoczynkowej. Przy spadku temp. o 10ºC zmniejsza się o 50% aktywność metaboliczna. Jednak po tej pierwszej fazie działania zimna szybko następuje druga, w której naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Występuje wtedy przekrwienie tkanek, na które bezpośrednio działa zimno.

Zimne okłady łagodzą ból, redukują obrzęk i zmniejszają przepływ krwi poprzez skurcz naczyń i uszczelnienie ich ścian. W efekcie hipotermia zmniejsza nasilenie odpowiedzi zapalnej.

Jak powszechnie wiadomo, zabiegi krioterapeutyczne można podzielić na miejscowe i ogólnoustrojowe, jak również na zabiegi krótkotrwałe (30s do kilku minut), przerywane i długotrwałe (do 48-72h). Po operacjach stawu kolanowego mankiet Cryo/Cuff zakłada się na dwie do trzech dób. Oczywiście im dłużej trwa zimno tym zimno musi być łagodniejsze, by nie spowodować odmrożeń. Temperatura skóry w systemie Cryo/Cuff obniża się do + 8-15 ºC. Jest to więc temperatura bezpieczna , nie ma zagrożenia odmrożeniem.

Kolejny czynnik – kompresja- ma na celu zmniejszenie przepływu krwi. Poprzez ucisk zewnętrzny powoduje na drodze mechanicznej utrudniony dopływ cieczy do obejmowanej tkanki i tym samym zmniejszenie lub zapobiegnięcie obrzękowi.

W systemie chłodząco-uciskowym Cryo/Cuff wykorzystuje się mieszankę wody z lodem oraz siłę grawitacji. Dzięki temu uzyskujemy dwa efekty terapeutyczne jednocześnie: ucisk i zimno. System C/C składa się z dwóch elementów: termosu i mankietu, obejmującego chore miejsce. Ucisk jest proporcjonalny do wysokości uniesienia termosu powyżej mankietu. W przeciwieństwie do bandaża uciskowego, system ten gwarantuje równomierne rozłożenie ciśnienia na całej powierzchni pod mankietem.

Efektywnie redukuje obrzęk, krwiak i ból. W licznych opracowaniach znajdujemy porównanie Cryo/Cuff z innymi sposobami leczenia zimnem. W każdym przypadku pacjenci, u których stosowano Cryo/Cuff wymagali znacznie mniejszych dawek iniekcyjnych i doustnych środków przeciwbólowych.

Stałe chłodzenie i regulowany ucisk zmniejszają obrzęk i ból.

W badaniach przeprowadzonych w PSK w W-wie na oddziale chirurgii kolana, wykazano dużą przydatność mankietu Cryo/Cuff w leczeniu usprawniającym po rekonstrukcji ACL. Najistotniejszą korzyścią jest zminimalizowanie występowania obrzęków (krwiaka wewnątrzstawowego), co wiąże się z nikłą utratą krwi. Istotne dla pacjenta jest również zmniejszenie bólu. Warto też zwrócić uwagę na korzystny wpływ C/C na odpływ żylny i chłonny z kończyny dolnej. W grupie, u której stosowano C/C nie stwierdzono zastoju w krążeniu żylnym podudzia operowanej kończyny. Wszystkie te wyniki przyczyniły się do wcześniejszego podjęcia rehabilitacji i wydatniejszego zaangażowania się chorego w proces usprawniania.

Cryo/Cuff znajduje szerokie zastosowanie w medycynie sportowej i również w chirurgii. Jest stosowany przede wszystkim w stanach zapalnych – ostrych, niekiedy w przewlekłych, obrzękach pourazowych i pooperacyjnych (po przykryciu rany) tj. artroskopie, rekonstrukcja ACL, synowektomie, endoprotezoplastyka stawu itp., stanach pourazowych, przy zwiększonym napięciu mięśniowym. Krioterapia często poprzedza kinezyterapia (kriokinetyka), stwierdzono bowiem po niej zwiększenie zakresu ruchu chorych stawów, zmniejszenie bólu wraz ze zwiększeniem siły mięśniowej i sprawności ogólnej. Krioterapia stanowi metodę postępowania uzupełniającego leczenie innymi metodami. Nie zastępuje leczenia farmakologicznego, choć niekiedy pozwala na zmniejszenie ilości pobieranych leków lub czasowe ich odstawienie.

Źródło: Medicast Polska

 

Dostępny dla dorosłych w trzech rozmiarach.

Rodzaj Obwód nogi 15 cm powyżej rzepki Kod produktu
Mały 25-50 cm 11C01
Średni 45-60 cm 11A01
Duży 50-80 cm 11B01

Termos Cryo/CuffTM